Количеството на въглехидратите, които се консумират, е от водещо значение в хранителния
режим на диабетика. Правилното
доставяне на въглехидрати на организма, гарантира и успешен контрол и постигане на устойчиви показатели на кръвната захар.
Поддържането на баланса по осигуряване на въглехидрати за организма е от съществено значение за поддържането на доброто здравословно състояние и добра дългосрочна прогноза за засегнатия от диабет.
Поддържането на баланса по осигуряване на въглехидрати за организма е от съществено значение за поддържането на доброто здравословно състояние и добра дългосрочна прогноза за засегнатия от диабет.
Този баланс се постига чрез правилен избор на въглехидрати, прием на допустимо определено количество и планово разпределение за деня.
Важно е да се знае, че допустимото количество въглехидрати за деня зависи и от физическата натовареност и медикаментите, които се взимат.
По колко въглехидрати?
Препоръчват се 45-60 грама въглехидрати на ядене. Възможно е да се нуждаете от повече или по-малко въглехидрати според това как се контролира диабетът при вас. При всички случаи подходящите количества следва да се определят индивидуално от диетолог, според личните показатели от назначени изследвания.
След като вече е известно полезното количество въглехидрати, то може да се премине към избор на продукти и определяне големината на порциите.
В кои храни
се съдържат въглехидрати?
Освен в зърнените и тестени продукти като хляб, мюсли, ориз, бисквити и др., въглехидрати се съдържат в:
- · плодовете и соковете,
- · млякото и други видове млечни продукти,
- · бобови култури – стар боб, соя, грах и други, както и продуктите, произведени от тях като вегетариански хапки,
- · зеленчуци, съдържащи нишесте, като картофи,
- всички продукти и напитки, в чиито състав присъства захар и/или брашно, като бисквити, кексове, бонбони, газирани напитки, сладкиши, боза и пр.
*Пояснение: Въглехидрати има и в зеленчуците, които не съдържат нишесте, но в минимално количество.
Информация: www.google.com